שחזור שאלות בסיעוד מתוך פרק - נפרולוגיה/אורולוגיה שאלה מספר 76

 • 76.

  מה ניתן למטופל עם אי ספיקת כליות כרונית כדי לשפר ספירות דם

  • 1

   נבצע דיאליזה

  • 2

   אריתרופואטין

  • 3

    אשלגן

  • 4

   ניתן מנת דם

  • כחלק מהטיפול הסימפטומטי בCKD, יש לטפל באנמיה על ידי מתן אריתרופואטין. המטרה היא להעלות את רמות ההמוגלובין וההמטוקריט (ל33%-38%). העלאת ההמטוקריט לוקחת כ2-6 שבועות על כן טיפול זה נועד למטופלים שיכולים לסבול תיקון איטי ולא למצבי אנמיה חריפים.

   CKD- chronic kidney disease- אחרי מצבים של פגיעה קשה ומשמשכת לכליה מגיעים למצב שבו כבר יש צורך בהשתלת כליה וזה כבר השלב הסופי של CKD שנקרא גם ESRD-end stage renal disease. עיקר ההשפעות והסימפטומים נגרמים כתוצאה מצבירה של אוריאה בדם (תוצר פירוק של חלבונים שאמור להיות מפונה בכליה).

   סימפטומים- למעשה כל האיברים מושפעים במצב של CKD. בעיקר ניתן לראות השפעות לבביות, בעיות ב PNS, כאבים ואי נוחות ועוד.

   אבחנה- GFR  ירוד, צבירת נתרן ומים, חמצת מטבולית (אין פינוי חומצה מספק מהדם), אנמיה (חוסר יצור אריטרופויטין בכליה), חוסר איזון של סידן ופוספט.

   סיבוכים- היפרקלמיה, פריקרדיטיס, יל"ד, אנמיה, מחלות עצם.  

   במצב של חוסר סידן יש הפרשה של PTH ועליה בפוספט. כתוצאה של תגובה לא תקינה של הגוף לPTH יש פירוק של עצם ושחרור של סידן. כך נגרמת מחלה בשם Renal osteodystrophy או Uremic bone disease. מחלה זו עלולה לגרום לכאבים בעצמות שברים וכו'.

   טיפול- מורכב מטיפול סימפטומטי על פי הפגיעה במערכות השונות ומדיאליזה.   בנוסף יש לבצע בקרה הדוקה על התזונה של החולים ובפרט על: נוזלים, חלבונים, נתרן ואשלגן. צריכת המים המותרת היא 500-600 מ"ל מים יותר מתפוקת השתן ע"פ איסוף שתן 24 שעות ביום שלפני.


   כחלק מהטיפול הסימפטומטי, יש לטפל באנמיה על ידי מתן אריתרופואטין. המטרה היא להעלות את רמות ההמוגלובין וההמטוקריט (ל33%-38%). העלאת ההמטוקריט לוקחת כ2-6 שבועות על כן טיפול זה נועד למטופלים שיכולים לסבול תיקון איטי ולא למצבי אנמיה חריפים.


   לגבי  המסיחים:
   ביצוע דיאליזה הוא טיפול לאי ספיקת כליות כרונית אך לא יעזור להעלות המוגלובין.
   אשלגן - חשוב מאוד לעקוב אחר רמותיו בגלל הדיאליזה. בטח של ניתן אותו לאנמיה.
   מנת דם - לא מרבים לתת במטופלי אי ספיקת כליות כרונית, רק אם יש איבוד דם אקוטי או ירידת המוגלובין מתחת ל7.