שחזור מבחן ממשלתי בסיעוד, ספטמבר 2013 שאלה מספר 149 (תרופות).

 • 149.

  מה מהבאים נראה בNMS

  • 1

   ירידת חום גוף ובראדיקרדיה

  • 2

   עצירות

  • 3

   לויקופניה

  • 4

   עליית חום גוף וטאכיקרדיה

  • סימפטומים של NMS כוללים פרקינסוניזם חמור, חום מאוד גבוהטכיקרדיה, טכיפניאה, ל"ד מופרע, הזעה, התדרדרות מהירה במצב הכרה לסטופור וקומה

   השאלה מתייחסת לתופאות הלוואי של תרופות אנטי פסיכוטיות.
   התרופות האלו נחלקות ל2 –
   Typical ו-A-Typical. צריך לזכור שלתרופות אלו התוויות נגד רבות, ואינטרקציות עם תרופות רבות  (הרבה פעמים דרך מערכת ציטוכרוםP450).
   התרופות הטיפיות- חוסמות רצפטורים פוסט-סינפטיים לדופמין בגרעיני הבסיס, ההיופתלמוס גזע המוח, והמערכת הלימבית. בנוסף משפיעות בדרגה שונה על רצפטורים אלפא-אדרנרגים והיסטמיניים.
   התרופות הא-טיפיות – פועלות בצורה חלשה יותר על דופמין אבל בצורה יותר חזקה על רצפטורים לסרוטונין ועל שאר הרצפטורים שהוזכרו קודם.

   אם נסתכל על תופעות הלוואי של התרופות  - תופעות הלוואי קשורות לחסימה של רצפטורים - לדופמין (סימנים אקסטרא-פירמידליים, גניקומסטיה, גלקטוריאה), חסימה כולינרגית (פה יבש, הפרעות ראייה, עצירות, אצירת שתן, טכיקרדיה) ,חסימת אלפא (אורטוסטטיזם, רעד, טכיקרדיה), וחסימה היסטמינית (עלייה במשקל וישנוניות). 

   אחת מתופעות הלוואי החמורות והמסוכנות של תרופות אנטי פסיכוטיות היא Neuroleptic malignant syndrome  (NMS) – מדובר בתופעה שקורית יותר עם תרופות ישנות (טיפיות) יחסית נדירה אבל עם פוטנציאל קטלני. התופעה היא אידיאוסינקרטית – יכולה לקרות תוך שעות או אפילו שנים אחרי התחלת הטיפול. ההתקדמות מהירה מאוד – לרוב תוך 24-72 שעות. 

   סימפטומים כוללים פרקינסוניזם חמור, חום מאוד גבוה, טכיקרדיה, טכיפניאה, ל"ד מופרע, הזעה, התדרדרות מהירה במצב הכרה לסטופור וקומה. כאשר קורה דבר כזה, יש להפסיק מיידית את התרופה, לנטר סימנים חיוניים , דרגת נוקשות שרירים מאזן נוזלים ומצב הכרה. טיפולים תרופתיים אפשריים כוללים – ברומוקריפטין או דנטרולן כדי לסתור את השפעת התרופות הנוירולפטיות. 

   אם נסתכל על התשובות:
   תשובה א' - ירידת חום גוף ובראדיקרדיה - לא נכון - סימפטומים אלו מתאימים יותר להיפותרמיה מאשר לNMS.
   תשובה ב' - עצירות - לא נכון - עצירות כחלק מתופעות לוואי אנטי כולינרגיות יכולה להיות מאפיין של תרופות אנטי פסיכוטיות אבל לא של NMS
   תשובה ג' - לויקופניה - לא נכון - לויקופניה או ליתר דיוק אגרנולוציטוזיס היא תופעת לוואי ידועה ומסוכנת של קלוזפין (לפונקס) אבל לא קשורה לNMS
   תשובה ד' - עליית חום גוף וטאכיקרדיה - התשובה הנכונה - 
   חום מאוד גבוהטכיקרדיה כמו גם שינויי לחץ דם, הזעה, שינויי מצב הכרה ועוד הם סימפטומים ידועים של NMS. 


   Townsend, M. C. (2015). Psychiatric Mental Health Nursing: Concepts of Care in Evidence-Based Practice (8th ed.) - pages 448-450

   התשובה הנכונה היא:
   • א
   • ב
   • ג
   • ד