שחזור מבחן ממשלתי בסיעוד, ספטמבר 2013 שאלה מספר 50 (תרופות).

 • 50.

  מה מתאים לפרופיל תופעות הלוואי של סרוקוול (QUETIAPINE)

  • 1

   שלשולים, ירידה במשקל, יובש בפה

  • 2

   עצירות, עלייה במשקל , יובש בפה

  • 3

   שלשולים, עלייה במשקל, ריור יתר

  • 4

   עצירות, ירידה במשקל, ריור יתר

  •  סרוקוול היא תרופה אנטי פסיכוטית א-טיפית שפרופיל תופעות הלוואי שלה כולל ישנוניות יתר, עלייה במשקל ואורתוסטטיזם, ובנוסף במידה פחותה יותר תופעות אנטי כולינרגיות (יובש בפה, טשטוש ראייה,עצירות ואצירת שתן) ואקסטרה פירמידליות.

   השאלה מתייחסת לתופאות הלוואי של תרופות אנטי פסיכוטיות.
   התרופות האלו נחלקות ל2 –
   Typical ו-A-Typical. צריך לזכור שלתרופות אלו התוויות נגד רבות, ואינטרקציות עם תרופות רבות  (הרבה פעמים דרך מערכת ציטוכרוםP450).
   התרופות הטיפיות- חוסמות רצפטורים פוסט-סינפטיים לדופמין בגרעיני הבסיס, ההיופתלמוס גזע המוח, והמערכת הלימבית. בנוסף משפיעות בדרגה שונה על רצפטורים אלפא-אדרנרגים והיסטמיניים.
   התרופות הא-טיפיות – פועלות בצורה חלשה יותר על דופמין אבל בצורה יותר חזקה על רצפטורים לסרוטונין ועל שאר הרצפטורים שהוזכרו קודם.

   אם נסתכל על תופעות הלוואי של התרופות  - תופעות הלוואי קשורות לחסימה של רצפטורים - לדופמין (סימנים אקסטרא-פירמידליים, גניקומסטיה, גלקטוריאה), חסימה כולינרגית (פה יבש, הפרעות ראייה, עצירות, אצירת שתן, טכיקרדיה) ,חסימת אלפא(אורטוסטטיזם, רעד, טכיקרדיה), וחסימה היסטמינית (עלייה במשקל, תסמונת מטבולית, וישנוניות).

   בשאלה אנחנו נשאלים על תופעות הלוואי של התרופה Seroquell (Quetiapine). התרופה היא תרופה   א-טיפית מהדור השני של התרופות ולפי הטבלה בעמוד 446 עיקר תופעות הלוואי שלה הן ישנוניות יתר, עלייה במשקל ואורתוסטטיזם, ובנוסף במידה פחותה יותר תופעות אנטי כולינרגיות (יובש בפה, טשטוש ראייה,עצירות ואצירת שתן) ואקסטרה פירמידליות. תופעות לוואי נוספות שעלולות לקרות בכל התרופות כוללות בחילות, פריחה, פוטוסנסיטיביות ושינויים באק"ג. מומלץ להסתכל על הטבלה בעמוד 446 לגבי תופעות לוואי מכיוון שהיא המקור להרבה שאלות על תופעות לוואי

   אם נסתכל על התשובות:
   תשובה א' – שלשולים, ירידה במשקל, יובש בפה – לא נכון – סרוקוול היא תרופה שגורמת לעלייה במשקל ועצירות.
   תשובה ב' – עצירות, עלייה במשקל , יובש בפה – התשובה הנכונה – התיאור מתאים לפרופיל תופעות הלוואי של סרוקוול.
   תשובה ג' – שלשולים, עלייה במשקל, ריור יתר – לא נכון – ריור יתר הוא תופעת לוואי כולינרגית שאופיינית במיוחד לקלוזפין ולא לסרוקוול
   תשובה ד' – עצירות, ירידה במשקל, ריור יתר – לא נכון – עצירות מתאימה לסרוקוול אבל ירידה במשקל וריור יתר הן לא תופעות לוואי נפוצות. 


   Townsend, M. C. (2015). Psychiatric Mental Health Nursing: Concepts of Care in Evidence-Based Practice (8th ed.) - pages 445-447

   התשובה הנכונה היא:
   • א
   • ב
   • ג
   • ד