שחזור מבחן ממשלתי בסיעוד, ספטמבר 2013 שאלה מספר 120 (תרופות).

  • 120.

    תופעה בשם red man syndrome נגרמת בעקבות איזו תרופה

    • 1

      ונקומיצין

    • 2

      סטרפטומיצין

    • 3

      פניצלין

    • 4

      ציפרופלוקסצין

    • האתיולוגיה של Red man syndrome משתנה בין אלרגייה לתרופות (ונקומיצין), משני למחלה עורית (כמו psoriasis, contact dermatitis, atopic dermatitis), או משני למחלה סיסמטמית (lymphoma, leukemia), ואדיופתי.


      Generalized Exfoliative Dermatitis או erythroderma זהו מצב של דרמטיטיס ואדמומיות המערבים יותר מ90% מהעור. 16% מהמקרים הינם אידיופתיים, ונקראים גם Red man syndrome.

      האתיולוגיה משתנה בין אלרגייה לתרופות (ונקומיצין), משני למחלה עורית (כמו psoriasis, contact dermatitis, atopic dermatitis), או משני למחלה סיסמטמית (lymphoma, leukemia), ואידיופתי.

      קליניקה: חום, כאבים וצמרמורות מלווה בפריחה מפושטת אדמומית. צבע העור משתנה מורוד לאדום קהה. לעיתים יש גרד עז.

      טיפול: טיפול במחלה הבסיסית והפסקה של הגורם לכך. יש לאזן נוזלים ואלקטרוליטים. הטיפול תמיכתי, והחולה חייב להיות מאושפז.


      Brunner & Suddarth’s Textbook of Medical-Surgical Nursing, Ed. 14 Chapter 61, page 4797

      התשובה הנכונה היא:
      • א
      • ב
      • ג
      • ד